Δεν VAR…έθηκαν στην Τούμπα: Εύκολα ο ΠΑΟΚ τον Αστέρα 3-1 (video)

19 Ιανουαρίου 2020 · Ώρα δημοσίευσης: 8:43 μμ · Τελευταία τροποποίηση: 8:48 μμ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, σε ένα ματς με πολύ… VAR.

Το ματς

Την πρώτη ευκαιρία που καταγράφηκε στο φιλμ του αγώνα είχε ο Αστέρας (ο Λημνός στο 5′ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο). Ο Μπόρχα Φερνάντεθ έκλεψε την μπάλα από τον Ίνγκασον και ο Λουίς Φερνάντεθ έγινε κάτοχος της και με δυνατό σουτ την έστειλε λίγο δίπλα από το δεξί του Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε φρεσκάδα στο παιχνίδι του. Δεν ήταν καλός. Απείλησε για πρώτη φορά στο 25′ όταν ο Παπαδόπουλος σε εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια έκανε απογοητευτική έξοδο, ο Ίνγκασαν έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ!

Το όμως το βρήκε τέσσερα λεπτά μετά, δηλαδή στο 29′. Κάθετη του Βιεϊρίνια μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Λουίς Φερνάντεθ μπήκε στη φάση και έστρωσε στον Σφιντέρσκι ο οποίος πλάσαρε τον Παπαδόπουλο.

Οι Αρκάδες πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 38′ είχαν άλλο ένα καλό σουτ με τον Σίτο αλλά κόπηκε. Ένα λεπτό μετά ο Μαρκ Φερνάντεθ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Ζίβκοβιτς.

Στο 42′ ο Μαρκ Μαρκ Φερνάντεθ έκανε το γύρισμα, ο Μπόρχα πριν τελειώσει την φάση… γκρεμίστηκε μέσα στην περιοχή από τον Αουγκούστο αλλά ο Σκουλάς αφού είδε και το VAR έδειξε «παίζετε».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας δεν βγήκε ποτέ από τα αποδυτήρια! Ο ΠΑΟΚ με την μπάλα στα πόδια του έψαξε το δεύτερο γκολ. Απείλησε με τον Πέλκα στο 56′ και στο 61′ ο ίδιος παίκτης σκόραρε μέσα από την περιοχή με τον επόπτη να σηκώνει σημαία για οφσάιντ αλλά το γκολ τελικά κατοχυρώθηκε μετά τη χρήση VAR.

Ο ΠΑΟΚ καθάρισε το ματς νωρίς και πήγε… συντηρητικά ως το τέλος. Ο Αστέρας έμεινε και με δέκα παίκτες στο 68′ αφού ο Σουάρες είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με τον Λάμπρου στο 80′ ο ΠΑΟΚ σημείωσε ακόμα ένα γκολ, σε μία φάση όπου οι αμυντικοί του Αστέρα είχαν… παρατήσει την φάση και τα μαρκαρίσματα και είδαν τον Μίσιτς να δίνει έτοιμο γκολ στον νεαρό εξτρέμ του ΠΑΟΚ. Οι Αρκάδες πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 85′ με τον Μαρκ Φερνάντες από κοντά και αφού το γκολ είχε ακυρωθεί αρχικά για οφσάιντ αλλά μετά από συνεννόηση με το VAR μέτρησε!

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος, Ντόουγκλας, Μαουρίτσιο(84′ Εσίτι), Πέλκας(62′ Λάμπρου), Λημνιός, Μίσιτς, Σφιντέρσκι(70′ Άκπομ)

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Σουάρες, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Σίτο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε, Μάρκο Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ(69′ Πασαλίδης), Χαουρέγκι