Σταθερό βήμα πρόκρισης για τον Πανιώνιο: Ο «Ιστορικός» νίκησε 2-0 την Γκόριτσα στη Νέα Σμύρνη με δύο γκολ του Γεσίλ

3

Δύο βήματα πιο κοντά στην πρόκρισή του στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται ο Πανιώνιος. H ομάδα της Νέας Σμύρνης, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, και μεγάλο πρωταγωνιστή του Σαμέντ Γέσίλ, επικράτησε στο γήπεδο της επί της σλοβενικής Γκόριτσα με 2-0, σκορ που αναμφίβολα του εξασφαλίζει μεγάλο προβάδισμα για τη ρεβάνς.

Τα γκολ του Πανιωνίου σημείωσε στο 12ο και στο 47ο λεπτό ο Σαμέντ Γεσίλ. Από το 45′ η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω αποβολής του Κάφτιτς. Πρωταγωνιστής και σε αυτή τη φάση ο Γεσίλ, που έκλεψε τη μπάλα και ανακόπηκε αντιαθλητικά.

Ο Πανιώνιος είχε μερικές φάσεις ακόμα, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει σε ένα τρίτο γκολ που θα του έδινε ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά.

Η σύνθεση του Πανιωνίου: Κότνικ, Χατζησαφί, Οικονόμου, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Σαββίδης, Λάμπρου (90’+2’), Μασούντ (78’ Ντουρμισάι), Μασούρας, Γεσίλ (82’ Ταπόκο).