Ολυμπιακός – Λαμία: Με γαλλικό «κλειδί» Βαλμπουενά ξεκλείδωσε η πρόκριση (video)

12 Φεβρουαρίου 2020 · Ώρα δημοσίευσης: 8:22 μμ · Τελευταία τροποποίηση: 8:22 μμ

Η Λαμία έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό για μία ώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά δεν άντεξε στην ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων στην επανάληψη (3-2), που έπαιζαν με την «πλάτη στον τοίχο» κυνηγώντας την ανατροπή του 0-1 (0-0 ο πρώτος αγώνας).

Με το φάντασμα του περυσινού αποκλεισμού των «ερυθρολεύκων» να πλανάται στην ατμόσφαιρα, ο Χασάν έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0. Σα να μην έφτανε αυτό, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Αντέτζο πάγωσε το Καραϊσκάκη βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Λαμία και… μπελάδες στον Ολυμπιακό.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς με την έναρξη της επανάληψης τον Ματιέ Βαλμπουενά και τον πρώτο σκόρερ της Super League, Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Γάλλος με τρεις ασίστ έχρισε σκόρερ τον Χασάν (60′) και τον Σισέ (72′, 77′) και οι Πειραιώτες ανέτρεψαν την κατάσταση.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90′ με πέναλτι του Βιγιάλμπα.