Ολυμπιακός: Στην κορυφή με 4αρα απέναντι στον Άρη (video)

19 Ιανουαρίου 2020 · Ώρα δημοσίευσης: 9:59 μμ · Τελευταία τροποποίηση: 9:59 μμ

Ο Ολυμπιακός με ωραία μπάλα και θέαμα νίκησε με 4-2 τον Άρη στο «Καραϊσκάκης» και παρέμεινε στην κορυφή της Superleague. Αρκετή χρήση του VAR και σε αυτό το παιχνίδι.

Το ματς

Την πρώτη αξιόλογη τελική όμως την είχε ο Άρης με την ανάποδη κεφαλιά του Λάρσον στο 13′. Ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης βρέθηκε απέναντι από τον Σα μετά από ωραία πάσα του Ιντέγε, αλλά ο Πορτογάλος πορτιέρο τον σταμάτησε με τα πόδια! Στην επαναφορά ο Σουηδός έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του ΟΣΦΠ και άουτ!

Ο ΟΣΦΠ απάντησε με τον Βαλμπουενά στο 15′ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Οι ερυθρόλευκοι μετά το 20′ προσπάθησαν να παγώσουν τον ρυθμό και να ελέγξουν το ματς. Και στο 22′ άνοιξαν το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Σεμέδο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα προς την εστία, ο Έμαν έδιωξε αλλά ο Γκιγιέρμε από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Δύο λεπτά μετά ήρθε και το 2-0. Οι παίκτες του Άρη πούλησαν την μπάλα στο κέντρο, ο Καμαρά έδωσε στον Μασούρα, αυτός έκανε την σέντρα και ο Ελ Αραμπί με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-0.

Ο Άρης μείωσε (στο 37′) με τον Ρόουζ και έδειξε να συνέρχεται ενόψει του δευτέρου μέρους. Αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι από τα πλάγια στο 44′ με τον Ομάρ πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων!

O Oλυμπιακός έψαξε και άλλα γκολ. Απείλησε με Μασούρα στο 53′ και Ελ Αραμπί στο 55′. Στο 61′ οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Βέλεθ ανέτρεψε τον Βαλμπουενά και ο Γάλλος το μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ λίγο μετά.

Ο ρυθμός έπεσε και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει άλλο ένα γκολ με τον Ντιγκινί στο 83′ και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, στην μοναδική φάση των κίτρινων στο β’ μέρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά(69′ Λοβέρα), Γκιγιέρμε, Μασούρας, Ελ Αραμπί(80′ Σουντανί)

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Εμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ(65′ Σόουζα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Λάρσον, Φετφατζίδης(64′ Μαρτίνες), Ιντέγε(45′ Ντιγκινί)