Τότεναμ – Ολυμπιακός: Λύγισαν στο β’ ημίχρονο οι Πειραιώτες (video)

27 Νοεμβρίου 2019 · Ώρα δημοσίευσης: 12:07 πμ · Τελευταία τροποποίηση: 12:43 πμ

Παρά το ονειρικό του ξεκίνημα, αφού προηγήθηκε με 2-0 στο 19′, ο Ολυμπιακός δεν άντεξε και λύγισε από την Τότεναμ με 4-2 στην Αγγλία, για την 5η αγωνιστική του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάγωσαν το «Tottenham Hotspur Stadium» όταν στο 6′ ο Ελ Αραμπί κεραυνοβόλησε τον Γκασανίγκα και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό. Στο 19′ ο Σεμέδο με προβολή έκανε δύο τα τέρμα της ομάδας του και οι Πειραιώτες ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι.

Λίγο πριν από την εκπνοή ένα τραγικό λάθος από τον Μεριά έβαλε από το πουθενά ξανά στο παιχνίδι την Τότεναμ, η οποία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με γκολ, αφού στο 50′ ο Κέιν έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται σωστά και να απειλεί τους Λονδρέζους, όμως μια ολιγωρία στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Οριέ να κάνει το 3-2 στο 73′. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κέιν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό 4-2.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπάγερν διέλυσε με 6-0 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, έτσι ο Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη με τους Σέρβους στο «Γ. Καραϊσκάκης» την τελευταία αγωνιστική, για να περάσει στους «32» του Europa League.