ΕΡΤ: «Παγκόσμιο» ρεκόρ τηλεθέασης για το κανάλι

9 Σεπτεμβρίου 2019 · Ώρα δημοσίευσης: 7:54 πμ · Τελευταία τροποποίηση: 8:10 πμ
ert

Η Εθνική Ελλάδος δεν κατάφερε να κερδίσει τις ΗΠΑ για το Μουντομπάσκετ, όμως οι Έλληνες φίλαθλοι καθηλώθηκαν στη συχνότητα της ΕΡΤ κατά τη διάρκεια του ματς.

Καθήλωσε το κοινό στην ΕΡΤ η Εθνική

Η κρατική τηλεόραση είδε τα νούμερα τηλεθέασης να εκτοξεύονται σε επίπεδα ρεκόρ για το κανάλι της Αγίας Παρασκευής. Η προσπάθεια της Εθνικής έχει αγκαλιαστεί από το φίλαθλο κοινό, κάτι που φάνηκε και στον αγώνα με τη Βραζιλία, ωστόσο το Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου σημειώθηκε νέο ρεκόρ.

Η τηλεθέαση του ΕΡΤ SPORTS ξεπέρασε ΤΟ 50% και σε μονόλεπτο έφτασε ακόμα και το 60%. Σε γενικό και νεανικό κοινό το κανάλι πήρε την πρωτιά, ενώ τα ποσοστά ήταν υψηλά και πριν το ματς και μετά το παιχνίδι, με ρεπορτάζ και παραλειπόμενα του αγώνα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η εμπορικότητα του ονόματος των ΗΠΑ, που διαπρέπει στο μπάσκετ.

Να σημειωθεί ότι και το πρωινό ματς στις 11:30, μεταξύ Τσεχίας και Βραζιλίας που είχε μεγάλο ενδιαφέρον για την Ελλάδα, έφτασε στο 20,4% στο δυναμικό κοινό και στο 15,7% στο γενικό σύνολο.

Αναλυτικά τα νούμερα τηλεθέασης της ΕΡΤ

Γενικό σύνολο: 44,9% – 49% – 50,4% – 38,6% – 47,1% – 46,5% – 47,6%

Νεανικό σύνολο:  50,2% – 54% – 54% – 42% – 49,9% – 49,2% – 49,7%

ΕΡΤ: Εξωπραγματικά νούμερα τηλεθέασης για το κανάλι

Η Εθνική Ελλάδος δίνει τη «μάχη» στο Μουντομπάσκετ αυτή την περίοδο, με τους Έλληνες φιλάθλους να βρίσκονται στο πλάι της όπως έδειξε η τηλεθέαση που συγκέντρωσε η ΕΡΤ στον αγώνα με τη Βραζιλία.

Περίπου η μισή Ελλάδα είδε την προσπάθεια του Γιάννη Αντετοκούνμπο και των υπόλοιπων Ελλήνων διεθνών στην Κίνα. Άλλωστε, η παρουσία του φετινού MVP του NBA αποτελεί έναν ακόμα πόλο έλξης για του φίλους της «επίσημης αγαπημένης».

Επίσης, το γεγονός ότι το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ με τη νίκη να κρίνεται κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο είχε σαν αποτέλεσμα η τηλεθέαση στα τελευταία λεπτά του αγώνα να ξεπεράσει το 50% (!) στο γενικό κοινό και να φτάνει 51,9%.

Αναπόφευκτα και οι μέσοι όροι ήταν αρκετά υψηλοί με το γενικό κοινό να συγκεντρώνει 41,2%, ενώ στο δυναμικό 38,2%.